Nieuw! verschenen medio augustus

Recensies

'Een gelukkige combinatie'  -  Bazarow, Piet Halma;  Vier sterren

'Aanstekelijk... charmant'  -  NRC Handelsblad, Ger Groot;  Drie ballen

'Aanstekelijk, ook door zijn humor' - Knack, Marnix Verplancke; vier sterren

Athenaeum boekhandel, Amsterdam:

Boek van de Week - Optimist MediaBetekenis Boekenclub;  'Rood maakt zich er niet met een Jantje van Leiden af'

Interview Filosofie magazine

Een van 4 Betekenisvolle Boeken van oktober; Betekenis Boekenclub & MaatschapWij

Samenvatting

Sommige vragen houden ons allemaal bezig. Levensvragen, zoals: Is geluk voor mij weggelegd? Is seks echt zo belangrijk? Is geld goed voor je? en: Waarom leven wij? Maar ook: Wat is een goede openingszin? of: Is het erg om alleen te zijn? Vaak lijken zulke vragen te groot en complex om ze goed te kunnen beantwoorden.

Filosoof en filmmaker Jurriën Rood pakt ze toch aan, leunend op twee deskundige raadgevers: de filosofie en de film. Want die bieden elk een eigen perspectief op ons bestaan. Waar filosofie te abstract wordt, daar is film heerlijk concreet. En waar film het kleine, specifieke verbeeldt, daar houdt filosofie de grotere, overkoepelende lijn in het oog. Juist de ontmoeting van deze twee gidsen brengt ons verder in de zoektocht naar eigentijdse antwoorden.

Met verder o.a.:
Hoe word ik jaloezie de baas? / Hoe kan ik echt van iemand houden?

 

Rood:

"Ik wilde mijn twee grote (werk)liefdes samenbrengen. Maar niet zomaar. Ik wilde ze aan het werk zetten, een moeilijke opdracht geven. En dan kijken hoe ze het ervan afbrengen. Als twee zeer verschillende berggidsen, die ons komen helpen om in het hooggebergte een rijtje toppen te bedwingen. Het opvallende is dat dat meestal lukt en ook nieuwe perspectieven openlegt."

Presentaties, met discussie

Jurriën Rood houdt presentaties over een paar van de vragen die hij ook in het boek aansnijdt. Hij leest niet voor, maar vertelt een verhaal, rijk geïllustreerd met plaatjes en een enkel filmfragment. Die verhalen zijn, net als de hoofdstukken in het boek, bedoeld om te laten zien hoe filosofie en film door hun samen- en tegenspraak erg behulpzaam zijn bij de gedachtenvorming over zo'n thema. In de open discussie na afloop komt het publiek aan het woord en bestaat alle gelegenheid voor het stellen van vragen en voor een uitwisseling van gedachten.

De presentaties duren plm. drie kwartier, uit te breiden tot een uur. Er zijn er nu drie verschillende beschikbaar:

  • 'Is het erg om alleen te zijn?'
  • 'Is geld goed voor je?'
  • 'Wordt het kwaad bestraft?'
  • 'Hoe word ik jaloezie de baas?'  (in voorbereiding)

Reactie van het Filosofie Café Fryslân, Leeuwarden:

"Een boeiende lezing met rake illustratieve filmfragmenten en verwijzingen naar filosofen. Onze bezoekers werden geïnspireerd tot interessante vragen en opmerkingen, wat een geanimeerd gesprek met Jurriën opleverde."

Basisprijs voor een presentatie is € 250 plus reiskosten.

Interviews TROUW

1:  Hoeveel vrijheid heb ik nodig?

2:  Is geld goed voor je?

3:  Is het erg om alleen te zijn?

4:  Is seks echt zo belangrijk?

5:  Waarom leven wij?

 

 

 

 

Citaat

(vraag: ‘Hoeveel vrijheid heb ik nodig?’)

Ooit, over decennia, zal Flodder gezien worden als de scherpste politieke film uit de Nederlandse jaren tachtig. De toegenomen vrijheid heeft ons toen vooral geleerd om meer aan onszelf te denken, en nauwelijks aan de anderen of aan het geheel. Sindsdien lijkt dat patroon alleen maar versterkt. Onder leiding van een politieke partij die vrijheid trots in haar vaandel draagt (en met een andere vrijheidspartij loerend op het vinkentouw), zijn we terechtgekomen in een wereld van meer ongelijkheid. En dus van onvrijheid voor al diegenen die niet tot de upper dogs horen. Het is onze hoogsteigen, zelfgemaakte Nederlandse illustratie van Poppers vrijheidsparadox. Of dit binnenkort nog zal veranderen? Onwaarschijnlijk. Vrijheid is een dusdanige totem dat er niet aan getornd mag worden.

Praktische informatie

Augustus 2024

Paperback, 208 pagina's

Uitgeverij: Noordboek, Gorredijk

Bestel het boek hier

Information in English here